Matija Tomšič, Katja Perdan Pirkmajer
ANAMNEZA TELESNI PREGLED PREGLED SKLEPOV Čeljustni sklep Rama Komolec Zapestje Mali sklepi rok Kolk Koleno Gleženj Stopalo PREGLED HRBTENICE PREGLED MIŠIC ANAMNEZAGlavna načela anamneze se pri bolniku z revmatičnimi težavami bistveno ne razlikujejo od anamneze pri drugih bolnikih. Nekatere pomembne anamnestične podatke bolniki navajajo spontano, druge moramo pridobiti z natančnimi usmerjenimi vprašanji. Zavedati se moramo, da lahko vnetna revmatična bolezen prizadene vse organske sisteme. Revmatična bolezen se lahko začne z izrazitimi sklepnimi oteklinami in bolečinami ter z dolgotrajno jutranjo okorelostjo ali pa s komaj opaznimi, prehodnimi, neznačilnimi bolečinami v sklepih (artralgije) in/ali v mišicah (mialgije). Bolniki lahko navajajo tudi sistemske znake bolezni, kot so zvišana telesna temperatura, splošno slabo počutje, čezmerna utrujenost in hujšanje. Potem ko bolni navede svoje težave, mu zastavimo več ciljanih vprašanj.
Ali opažate kožni izpuščaj?
Ali na soncu dobite rdeč in srbeč izpuščaj?
Ali vam na mrazu pobledijo prsti na rokah?
Ali vam čezmerno izpadajo lasje?
Ali ste preboleli vnetje oči?
Ali opažate razjede na sluznicah ust, nosu, spolovila?
Ali imate pogosto občutek suhih ust in oči?
Ali ste spontano splavili oz. rodili mrtvorojenega otroka?
Ali se spominjate ugriza klopa ali pika žuželk?
Ali imate večkrat brez jasnega vzroka zvišano telesno temperaturo?
Usmerjena vprašanja o drugih notranjih organskih sistemih
Družinska anamneza
Socialna anamneza
Vpliv bolezni na dnevne ativnosti
Ocena bolnikovega psihičnega stanja TELESNI PREGLED
Telesni pregled revmatičnega bolnika se ne razlikuje od pregleda bolnika z drugo internistično boleznijo. Dodatno pa opravimo še natančen pregled sklepov in hrbtenice. PREGLED SKLEPOVZ natančnim pregledom sklepov poskušamo potrditi sum, ki smo ga postavili na podlagi anamneze. Ugotoviti poskušamo, ali so simptomi posledica dogajanja na kosteh, mišicah, v sklepu ali na obsklepnih strukturah. Splošna pravila, ki jim sledimo pri pregledovanju vseh sklepov, so: pogledati, potipati, premakniti, pomeriti in primerjati z nasprotno stranjo.
Pogledati
Potipati Sprva ocenimo toploto kože nad sklepom, praviloma s hrbtiščem prstov rok. Otekel in vroč sklep je posledica aktivnega sinovitisa v sklopu vnetne revmatične bolezni, okužbe ali s kristali povzročenega artritisa. Na otip sta praviloma najbolj boleča bakterijski artritis in akutno vnetje ob protinu. Hladna koža nad sklepom govori proti akutnemu sinovitisu. Omejena občutljivost na otip v predelu sklepa je lahko povezana tudi z obsklepnim vnetjem. Navedli bomo nekaj primerov, pri katerih se lahko zgodi, da zamenjamo omejeno obsklepno vnetje z artritisom: pre- ali infrapatelarni burzitis, teniški in golfski komolec ter vnetje tetivne ovojnice kite kratkega ekstenzorja in dolgega abduktorja palca (de Quervainov tenosinovitis). Če ugotovimo na otip omejeno bolečino, obenem pa je gibljivost sklepa sorazmerno prosta in neboleča, praviloma ne gre za artritis. S palpacijo sklepa ločimo tudi med: • kostno zadebelino, • sinovitisom, • izlivom. Kostna zadebelina je v bistvu kostni izrastek (osteofit) v osteoartrotičnem sklepu. Na otip je grčast, trd in nepremakljiv. Vneta in hipertrofična sklepna ovojnica (sinovitis) je na otip elastična. Izliv v sklep je lažje ugotovljiv v večjih sklepih, čeprav se lahko pojavi v vsakem sklepu. Če je izliv dovolj velik, zaznamo fluktuacijo sklepne tekočine. Imeti moramo veliko izkušenj, da ločimo med izlivom in sinovitisom, tudi zato, ker se pogosto pojavljata sočasno.
Premakniti
Pomeriti
Primerjati z nasprotno stranjo Čeljustni sklep
Lateralni del sklepa zatipamo tako, da postavimo konico kazalca tik pred zunanji sluhovod in bolnika prosimo, da rahlo odpre usta. Pri popolnoma odprtih ustih ga lahko zatipamo, če postavimo konico mezinca v začetni del zunanjega sluhovoda. Bolnika prosimo, naj povsem odpre in zapre usta. Če so sklepne vezi ohlapne, čeljust zdrsne vstran. Pri vnetnih spremembah je sklep na otip boleč, boleče je tudi žvečenje (Slika 1). RamaAtrofijo mišic ramenskega obroča najlaže ugotovimo z opazovanjem od zadaj. Ker sklep pokriva deltoidna mišica, je zelo težko opaziti zadebeljeno sklepno ovojnico in izliv ali oboje (Slika 2). Sam sklep otipamo prek deltoidne mišice. Bolečino na pritisk ugotavljamo tudi s pritiskom na akromioklavikularni sklep. Spremembe v njem namreč lahko povzročajo podobne simptome kot spremembe v glenohumoralnem sklepu. Gibljivost. Za abdukcijo (glenohumoralna 90°, popolna 180°) naj preiskovanec dvigne roko z odročenjem. Normalno 30° giba naredi v glenohumoralnem sklepu (skrčenje m. supraspinatus) brez gibanja lopatice, pri preostalem gibu pa je prisotno tudi drsenje lopatice prek prsnega koša. Če je abdukcija omejena, moramo ugotoviti, koliko giba je preiskovanec izvedel v posameznem sklepu. To ugotovimo tako, da pri pasivnem gibu abdukcije z eno roko dvigujemo bolnikovo podlaht, z drugo pa učvrstimo spodnji del lopatice. Tako lahko natančno ugotovimo, do katere meje se gib izvaja le v humeroskapularnem sklepu. Pri addukciji (20 do 40°) bolnik roko pomika medialno čez sprednji del prsnega koša. Fleksijo (90°) in ekstenzijo (60°) določimo tako, da ramo zaniha naprej in nazaj ob pravokotno pokrčenem komolcu, tako kot pri korakanju. Rotacijo lahko izvedemo na več načinov. Opisali jo bomo samo v addukciji. Notranjo (90°) in zunanjo (60°) rotacijo opravi bolnik s pravokotno pokrčenim komolcem. Pri tendinitisu so pasivni gibi v sklepu izvedljivi brez težav, z aktivnim gibom proti uporu pa izzovemo bolečino. Bolečina je posledica spremenjene kite, ki pomaga pri izvedbi tega giba. Najpogostejši je tendinitis kite mišice supraspinatusa. Pri njem je pasivna abdukcija neboleča, aktivna abdukcija ali abdukcija proti uporu pa izzoveta bolečino.
Bolečina v sprednjem delu rame, ki se širi po nadlahti navzdol, je lahko posledica tendinitisa dolge glave mišice bicepsa. Okrepita jo neposredni pritisk na kito ali pokrčenje mišice. Tako je npr. boleč poskus fleksije ramena proti uporu, kadar imamo iztegnjen komolec in podlaket v supiniranem položaju (Speedov test). Raztrganina katere koli kite onemogoči aktivni gib, medtem ko je pasivno gibanje ohranjeno. KomolecOteklina ob olekranonu je po navadi posledica izliva v sklep, ki ga najlaže začutimo tik pod glavico radiusa v posterolateralnem delu sklepa (slika 3). Nad olekranonom je tudi sluzna vrečka, ki jo vidimo in zatipamo samo, če je vneta (protin, poškodba, redkeje revmatoidni artritis). Dva precej pogosta vzroka za bolečine v predelu komolca moramo razlikovati od artritisa komolca: epikondilitis lateralis humeri (teniški komolec) in nekoliko manj pogost epikondilitis medialis humeri (golfski komolec). Pri obeh je gibljivost komolca v celoti ohranjena. Pritisk na prizadeti epikondil povzroči ostro bolečino. Pri teniškem komolcu jo izzove tudi ekstenzija v zapestju proti uporu, medtem ko fleksija v zapestju proti uporu izzove bolečino pri golfskem komolcu. Ulnarni živec poteka tik za medialnim epikondilom. Tu je tudi pogosto mesto za utesnitveno nevropatijo.
Gibljivost. Pri fleksiji (150°) bolnik podlaht potisne ob mišico bicepsa. Pri ektenziji (0°) komolec iztegnemo, če je možno tudi pod (0°). Pronacijo (80°) oz. supinacijo (90°) začenjamo iz položaja, pri katerem je komolec pravokotno pokrčen, palec roke pa kaže navzgor. Pronacijo izvedemo tako, da dlan obrnemo navzdol, pri supinaciji pa navzgor. ZapestjePregled začnemo z opazovanjem zapestij, ki naj jih bolnik položi na mizo z dlanjo navzdol. Predvsem smo pozorni na otekline ali razobličenja. Zapestje otipamo sočasno s palcema rok na dorzalni in kazalcema na volarni strani (slika 4). Primarna osteoartroza v zapestju je redka. Najpogosteje je zapestje vnetno spremenjeno pri revmatoidnem artritisu, pri katerem na dorzalnem predelu zapestja pogosto otipamo tudi prožne, ovalne otekline, ki pripadajo izbočeni, vneti sklepni ali kitnim ovojnicam. Bolečino in oteklino v predelu zapestja, ki lahko spominja na artritis, ugotavljamo tudi pri vnetju tetivne ovojnice kite kratkega ekstenzorja in dolgega abduktorja palca (de Quervainov tenosinovitis), vnetju tetivnih ovojnic fleksorjev in ekstenzorjev prstov rok ter pri osteoartrozi palčevega karpometakarpalnega sklepa. Katerakoli bolezen, ki zveča volumen v karpalnem kanalu, lahko povzroči utesnitveni sindrom središčnega živca, ki se kaže z bolečino v zapestju in občutkom mravljinčenja v prvih treh prstih rok.
Gibljivost. Pri fleksiji (50 do 70°) dlan upognemo navzdol, pri ekstenziji (40 do 65°) pa hrbtišče roke dvignemo navzgor, pri radialni fleksiji (25 do 35°) dlan v horizontalni ravnini premaknemo proti palcu, pri ulnarni fleksiji (35 do 45°) pa proti mezincu. Mali sklepi rokBolnika sprva prosimo, naj položi iztegnjene prste rok na ravno podlago. Zanima nas, ali so sklepi otekli ali razobličeni ali oboje, pozorni smo na atrofije mišic, pa tudi na kožne spremembe in spremembe na nohtih. Pri pregledu volarne strani iščemo predvsem zadebelitev in skrčenje palmarne aponevroze (Dupuytrenova bolezen) in spremembe na koži (palmarni eritem). Sledi palpacija sklepov.
Distalne in proksimalne interfalangealne sklepe (slika 5) preiskujemo sočasno s palcema in kazalcema obeh rok, metakarpofalangealne sklepe pa sočasno s palcema obeh rok na dorzalni in kazalcema na volarni strani (slika 6). S palpacijo iščemo tudi zadebelitve v poteku tetivnih ovojnic. Na kitah fleksorjev prstov rok se včasih pojavi zadebelitev oz. se zoži kitna ovojnica, ki ovira drsenje kite. Zaradi tega se pri gibanju pojavi preskok, ko zadebeljeni del kite zdrsne skozi zožitev na ovojnici (preskakujoči prst, tendovaginitis stenosans, trigger finger). Nekatere spremembe, ki jih ugotovimo z opazovanjem in otipavanjem, so značilne za posamezne bolezni. Grčasto zadebeljeni distalni interfalangealni sklepi (Heberdenovi vozli), proksimalni interfalangealni sklepi (Bouchardovi vozli) in zadebelitev bazalnega sklepa palca so značilni za osteoartrozo. Pri začetnem revmatoidnem artritisu ugotavljamo someren artritis proksimalnih interfalangealnih sklepov, ki so največkrat vretenasto zadebeljeni, in mehke otekline metakarpofalangealnih sklepov. V napredovali fazi so poleg somernega artritisa vidne atrofije malih mišic, ulnarni odklon prstov rok in značilno razobličeni posamezni sklepi na prstih rok, najpogosteje pa t. i. labodji vrat. Nesomeren artritis s prizadetostjo distalnih interfalangealnih sklepov in klobasasto zadebeljeni prsti nakazujejo psoriatični artritis. Protin prav tako povzroča nesomeren artritis malih sklepov rok; občasno vidimo nad sklepi tudi tofe. Sistemski sklerozi je na začetku bolezni lahko pridružen somerni poliartritis malih sklepov rok, za postavitev diagnoze so odločilne opisane kožne spremembe. Če ob nepojasnjenem poliartritisu ugotavljamo betičaste prste, pomislimo na hipertrofično osteoartropatijo, ki je najpogosteje pridružena pljučnemu raku. KolkPri pregledu naj bo bolnik v spodnjem perilu. Kot pri vseh sklepih spodnjih okončin tudi pregled kolka začnemo z opazovanjem drže in hoje. Z ogledovanjem ugotovimo šepanje, atrofije mišic ali kontrakture, opazimo pa lahko tudi razliko v dolžini nog. Sam sklep je precej oddaljen od površine telesa, tako da klinično ni mogoče oceniti prisotnosti izliva v sklepu niti otipati zadebeljene sklepne ovojnice. Bolezni kolka lahko povzročijo predvsem fleksijsko ali addukcijsko kontrakturo ali obe. Pri hujši okvari sklepa pa opazimo prikrajšavo noge na prizadeti strani. Opisane spremembe ni povsem enostavno odkriti, deloma zaradi globine sklepa, deloma tudi zaradi kompenzacijskega nagiba medenice. Zato pri sumu na bolezen kolka opravimo dva testa. Trendelenburgov test: Pri stoji na eni nogi in drugi zmerno pokrčeni v kolenu ter čim manj v kolku se medenica dvigne na neobremenjeni strani. Če se medenica na neobremenjeni strani povesi, pravimo, da je Trendelenburgov znak pozitiven. Pozitiven znak ugotavljamo pri boleznih kolka in tudi pri šibkosti mišic, ki onemogočijo dvig medenice. Med izvajanjem testa stojimo za bolnikom. Za ugotavljanje fleksijske kontrakture uporabimo Thomasov test: Če bolnik s fleksijsko kontrakturo kolka leži na hrbtu, pogosto nezavedno poudari ledveno lordozo. S tem nagne medenico in tako omogoči, da se noga na prizadeti strani dotika podlage. Poudarjena ledvena lordoza se izravna, če zdravo nogo močno pokrčimo v kolku. Pri tem manevru se zato koleno na prizadeti strani dvigne in tako razkrije fleksijsko kontrakturo kolka. Gibljivost kolkov merimo ležečemu bolniku. Ves čas, ko izvajamo gibe v kolku, moramo opazovati medenico, predvsem sprednji iliakalni spini. V trenutku, ko opazimo ali z roko začutimo premik medenice, smo dosegli skrajno mejo preiskovanega giba.
Pri določanju fleksije (115 do 130°) preiskovanec leži na hrbtu, stegno mu potisnemo proti trebuhu. Ekstenzijo (30°) merimo, ko bolnik leži na nasprotnem boku. Pri merjenju addukcije (25 do 35°) in abdukcije (35 do 50°) leži preiskovanec na hrbtu. Pri prvi meritvi iztegnjeno nogo potiskamo navznoter, prek druge noge, pri drugi meritvi pa iztegnjeno nogo potiskamo navzven. Rotacijo (notranja 30 do 40° in zunanja 40 do 50°) lahko merimo pri bolniku, ležečem na trebuhu s pravokotno pokrčenim kolenom ali ležečem na hrbtu s pravokotno pokrčenim kolkom in kolenom. KolenoPri stoječem bolniku opazujemo možno razobličenje kolen: koleni na O (genua vara) ali koleni na X (genua valga). Za nadaljnji pregled naj bolnik leže na hrbet. Atrofija kvadricepsa je zelo občutljiv znak prizadetosti kolena. Če o atrofiji nismo povsem prepričani, je najbolje, da izmerimo obseg stegen obojestransko, npr. 10 cm nad zgornjim robom pogačice. Nadaljujemo z oceno količine sklepnega izliva. Če je velik, ga takoj opazimo. Oteklina je najbolj izrazita nad pogačico in se ob njej širi navzdol. Manj obsežne sklepne izlive, ki jih moramo razlikovati od zadebeljene sklepne ovojnice, lahko zaznamo le z otipanjem. Po navadi uporabljamo balotma (fr. ballottement) (slika 7). Z levico iztisnemo tekočino iz sklepnega prostora nad pogačico (iz suprapatelarnega recesusa), nato s palcem desnice potisnemo pogačico navzdol do stegnenice. Ko pritisk na pogačico popustimo, se ta v primeru izliva odmakne od stegnenice – se dvigne. Pri tipanju smo posebej pozorni na zadebeljeno sklepno ovojnico. Otipamo jo s palcema in kazalcema rok (slika 8). Pregledati in potipati moramo tudi poplitealno jamo: vidimo in otipamo lahko prožno zatrdlino – poplitealno cisto. Nastane zaradi draženja in posledičnega vnetja ene od sluznih vrečk ob kitah fleksorjev ali pa gre za izbočenje zadnjega dela sklepne ovojnice (Bakerjeva cista). Nato postopno pretipamo ves sklep in bližnjo okolico. Za osteoartrozo je značilna palpatorna občutljivost ob narastišču sklepne ovojnice in kolateralnih ligamentov. Gibljivost. Normalen obseg gibljivosti, ki ga ocenjujemo pri bolniku, ki leži na hrbtu, je pri odrasli osebi od 0° (iztegnjeno koleno) do približno 135° v popolnem pokrčenju. Predvsem pri osteoartrozi lahko med gibanjem tik pod roko začutimo krepitacije. Posebej premaknemo še pogačico. Za mlajšo osebo je njeno premikanje lahko boleče zaradi neravne, razpokane in zmehčane površine hrustanca (osteomalacija), pri starejši osebi pa je bolečina po navadi posledica patelofemoralne artroze. Stabilnost. Ohlapne vezi so največkrat posledica poškodbe. S testom predalčnega znaka testiramo križne vezi. Preiskovalec z obema rokama čvrsto prime golen pod kolenom in jo potegne k sebi, nato pa potisne od sebe. Če se pri tem manevru golenica premakne za več kot 0,5 cm naprej, je to znak za ohlapnost sprednje križne vezi, premik nazaj pa kaže na ohlapnost zadnje križne vezi. Za presojo čvrstosti medialne in lateralne kolateralne vezi je treba pri učvrščenem gležnju in majhni fleksiji kolena pritisniti koleno z lateralne strani, kadar ocenjujemo medialne kolateralne vezi, in z medialne strani, kadar ocenjujemo lateralne kolateralne vezi. Pri okvari kolateralne vezi bomo čutili, da se ob pritisku sklep na okvarjeni strani odpira.
Ugotavljanje okvare meniskusov. Sklepna špranja je nad mestom okvare boleča na otip. Pri nekaterih okvarah meniskusov je pozitiven McMurrayev test. Za medialni meniskus ga izvedemo tako, da pri pokrčenem kolku in kolenu za 90° z desnico primemo peto, z levico pa pritiskamo na zunanjo stran kolena. Nato golenico močno zavrtimo navznoter in pri tako zavrteni goleni koleno iztegnemo. Za okvaro lateralnega meniskusa z levico pritisnemo na notranji del kolena, golenico zavrtimo navzven, nato pa koleno iztegnemo. Če se ob tem pojavi preskok in bolnika zaboli, je test pozitiven. GleženjPozorni smo na obliko sklepa in oteklino. Slednja največkrat ni posledica sklepnega vnetja, zato moramo vedno pregledati tudi golen. Sklepno oteklino in izliv v sklep zaznamo s palcem roke s sprednje strani sklepne špranje (slika 9). Če gre za vnetje, je ves sklep na otip oz. pritisk boleč, boleča je tudi gibljivost sklepa v vse smeri. Sklepno vnetje moramo razlikovati od poškodb vezi in posledičnega zvračanja gležnja ter tudi od tenosinovitisa tetivnih ovojnic v tem predelu. Pri obeh naštetih stanjih so bolečine praviloma omejene, gibljivost pa je boleča le pri premikanju sklepa v eno smer. Pregledati in otipati moramo tudi narastišče ahilove tetive na petnico. Oteklino in bolečino v tem predelu lahko vidimo pri bolnikih s spondiloartritisi, pri revmatoidnem artritisu pa lahko v tem predelu otipamo revmatične vozliče.
Gibljivost. Možna sta dva giba, ki ju praviloma izvajamo ob pokrčenem kolenu: pri dorzalni fleksiji (20°) stopalo nagnemo navzgor, pri plantarni fleksiji (50°) pa navzdol. Stopalo
Bolnika sprva opazujemo stoje. Pozorni smo na deformacijo valgus v spodnjem skočnem sklepu (subtalično), ki je največkrat posledica artritisa in ploskega stopala. Ocenjevanje otekline narta prikazuje slika 10. Opazujemo stopalni lok, ki je lahko močneje poudarjen, s prsti nog v hiperekstenziji ali pa povsem izravnan (plosko stopalo). Za kladivasto deformacijo stopala sta značilni čezmerna ekstenzija metatarzofalangealnih sklepov in fleksija interfalangealnih sklepov. Haluks valgus, ki je najpogosteje posledica osteoartroze in/ali nošenja neprimerne obutve, vidimo večkrat pri ženskah srednjih let. Pri tej deformaciji gre za čezmerno addukcijo palca noge v metatarzofalangealnem sklepu. PREGLED HRBTENICEZ natančnim pregledom celotne hrbtenice, ustrezno tehniko pregleda, poznavanjem obsega normalnih gibov in ne nazadnje s primerno pripravljenim in sodelujočim bolnikom, ki naj bo slečen do pasu, pridobimo zelo veliko pomembnih informacij. Med pregledom se moramo ves čas zavedati, da ne iščemo samo „revmatoloških“ vzrokov za bolečine v hrbtenici, temveč razmišljajmo tudi o okužbah, presnovnih kostnih boleznih in maligni bolezni. Tudi zato moramo hrbtenico sprva pregledati v celoti, nato pa še po posameznih predelih. Začnemo z opazovanjem oblike hrbtenice v stoječem položaju. Poudarjeno fiziološko ukrivljenost v smeri spredaj–zadaj imenujemo kifoza (predvsem prsna) oz. lordoza (predvsem ledvena), ukrivljenost v stran skolioza. Omejeno ukrivljeno hrbtenico imenujemo gibus. Pri zdravem mladem človeku je fiziološko ledvena hrbtenica v lordozi, medtem ko se lordoza zmanjša z leti in pri spondilartritisu ali spondilolistezi. S pritiskom ali poklepom na hrbtenične trne (processus spinosus) poizkušamo izzvati razpršeno ali omejeno bolečino. Na koncu preverimo še obseg gibljivosti hrbtenice. Vratna hrbtenica je gibljiva po vsej dolžini, čeprav gib „kimanja“ kot del fleksije oz. ekstenzije izvajamo predvsem v atlantookcipitalnem sklepu, rotacijo pa na atlantoaksialni ravni. Spondilozo lahko v manjšem ali večjem obsegu pričakujemo pri bolnikih, starejših od 40 let, nemalokrat pa jo ugotavljamo tudi že prej. Pogosteje je zajet predel od C5 do C7. Bolečine ali mravljinčenje v roki, ki jih lahko izzovemo ali okrepimo z gibanjem v vratni hrbtenici ali s pritiskom na teme, govorijo za utesnjeno korenino živca. Zato moramo pri pregledu vratne hrbtenice iskati nevrološke izpade. Če je pri bolniku z revmatoidnim artritisom prizadeta hrbtenica, je po navadi v vratnem delu, največkrat v atlantoaksialnem predelu. Povzroča lahko resno, tudi življenjsko ogrožajočo mielopatijo. Bolniku z revmatoidnim artritisom zato zlasti pozorno pregledamo vratno hrbtenico, in sicer ko stoji ali sedi. Prosimo ga, naj izvede naslednje gibe: pogleda čez ramo levo in desno – rotacija, pogleda navzdol in se z brado dotakne prsnega koša – fleksija, pogleda navzgor in nagne glavo nazaj – ekstenzija, nagne glavo vstran z ušesom proti rami – lateralna fleksija. Izmerimo tudi razdaljo med tragusom in steno. Pri tej meritvi stoji preiskovanec ob steni tako, da se s petami in zadnjico dotika stene, kolena mora imeti iztegnjena, ramena potisnjena nazaj in glavo čim bliže steni. Prsno-ledveni del hrbtenice. Prsni del hrbtenice omogoča več rotacije, ledveni del pa je pomembnejši pri fleksiji oz. ekstenziji. Pri ankilozirajočem spondilitisu, ki po navadi sprva prizadene spodnje dele hrbtenice, je gibljivost omejena v vse smeri, medtem ko pri spremembi na medvretenčni ploščici ugotavljamo predvsem zavrto fleksijo v ledvenem predelu. Pri slednji pride pogosto do utesnitve korenin živcev, z značilno bolečino po zadnji strani noge, lahko pa tudi z drugimi nevrološkimi znamenji in znaki. Popoln pregled ledvenega dela hrbtenice zajema tudi nevrološki pregled spodnjih okončin, med drugimi tudi Lassegueov test in test na nateg femoralnega živca. Pri prvem testu bolniku, ležečem na hrbtu, previdno dvigujemo oz. v kolku flektiramo iztegnjeno nogo. Pri tem postopku se izteguje ishiadični živec. Če je dražena korenina živca v višini L4 ali nižje, se vzdolž zadnje strani noge pojavita bolečina in upor, ki onemogoči nadaljnji dvig noge. Ob pojavu bolečine določimo kot, ki ga tvorita okončina in ležišče (npr. Lassegueov znak je pozitiven pri kotu 40º). Nateg femoralnega živca izvajamo pri bolniku, ležečem na trebuhu. Sprva mu pokrčimo koleno. Če to ne izzove bolečine, izvedemo še ekstenzijo v kolku. Če se ob tem pojavi bolečina v križu z izžarevanjem v sprednji del stegna, gre verjetno za draženje korenin živca L2, L3 ali L4. Ko ocenjujemo fleksijo ledvene hrbtenice, bolnika prosimo, naj ima iztegnjena kolena in se s prsti rok dotakne prstov na nogah. Pri tem opazujemo, ali se bodo hrbtenični trni v ledvenem delu hrbtenice razmaknili. Zavedati se moramo, da je ob primerno razgibanih kolkih možno narediti popoln predklon tudi ob povsem zatrdelem ledvenem delu hrbtenice. Obseg fleksije ledvene hrbtenice lahko natančno izmerimo z modificiranim Schobrovim testom (slika 12). Izvedemo ga tako, da pri izravnanem bolniku označimo mesto v ledveno-križničnem prehodu, kjer sta s strani vidni vdolbinici. Od tu izmerimo 10 cm navzgor in ponovno označimo. Nato bolnika prosimo, naj se z iztegnjenimi koleni predkloni. Če se med predklonom razdalja med oznakama zveča za manj kot 4 cm, menimo, da je fleksija omejena. Kadar ocenjujemo ekstenzijo, bolnika prosimo, naj se nagne nazaj, pri čemer ga od zadaj podpira zdravnik. Pri rotaciji naj bolnik potisne naprej najprej eno, nato drugo ramo, pri čemer naj sedi, da si med gibom ne bi pomagal z zasukom medenice. Lateralno fleksijo izmerimo pri bolniku, ki stoji z nogami skupaj, s petami ob steni, s hrbtom naslonjen na steno, kolena so vzravnana, bolnik se ne sme nagibati naprej, roki sta iztegnjeni ob telesu in prsti rok vzravnani. V takem položaju označimo točko pod sredincem, nato bolnika prosimo, da se nagne vstran ne da bi pokrčil kolena ali dvignil peto, in pod sredincem označimo drugo točko. Zabeležimo razdaljo med točkama (slika 13). Pomemben test gibljivosti v hrbtenično-rebrnih sklepih je merjenje razteznosti prsnega koša, to je respiratorni indeks. Merimo ga v višini 4. medrebrnega prostora, kar je pri moških v višini prsnih bradavic, pri ženskah pa pod dojkama. Bolnika prosimo naj da roke na glavo in nato maksimalno vdihne in izdihne (slika 14). Navodila za dihanje dajemo vedno na enak način. Izmerimo razliko med maksimalnim vdihom in izdihom. Meritev ponovimo vsaj dvakrat. Zabeležimo najboljši rezultat. Razteznost prsnega koša je omejena, če je razlika njegovega obsega med popolnim vdihom in izdihom manjša od meritev, ki bi jih pričakovali pri zdravi populaciji enakega spola in starosti (preglenica I. 1). Preglednica I. 1: normalne povprečne vrednosti respiratornega indeksa
PREGLED MIŠICZmanjšana mišična moč ima številne vzroke. Polimiozitis in dermatomiozitis prizadeneta predvsem proksimalne mišične skupine. Bolnik težko vstane iz sedečega položaja in počepa, težko hodi po stopnicah navzgor, s težavo dvigne roke.
Prizadetost sklepov lahko povzroči atrofije posameznih mišičnih skupin. Največkrat je atrofija posledica manjše uporabe ali vnetja okoliških tkiv. Atrofija mišic je pogosto tudi posledica denervacije mišic pri okvarah perifernega motoričnega nevrona. Praviloma kažejo na kroničnost bolezni. Redkeje so atrofije mišic posledica prizadetosti živca (mononevritis multipleks) v sklopu vaskulitisa. Atrofija interosalnih mišic spremlja artritis malih sklepov rok (npr. revmatoidni artritis), atrofijo kvadricepsa opažamo pri kroničnem artritisu kolena, atrofijo palčeve kepe pa pri sindromu zapestnega prehoda. Hipertrofija mišic je redka. Lokalne mišične spremembe so redke. Če ne gre za poškodbo, je treba pomisliti na kalcinirajoči miozitis, mišične tumorje, abscese in lokalne zatrdline. Priporočena literatura
|
|