Katere oblike rehabilitacije poznamo?
Rehabilitacija revmatika vključuje različne ukrepe in postopke, ki jih izvajamo za zmanjšanje in odpravljanje okvar, prizadetosti in oviranosti. Revmatikom pomaga ohranjati čim boljšo telesno, duševno in družbeno usposobljenost za čimbolj normalno in ustvarjalno življenje.
Uspešnost rehabilitacije revmatika je odvisna od skupinskega dela, ki naj bi združevalo dejavnosti različnih strokovnjakov: družinskega zdravnika, revmatologa, ortopeda, psihologa in psihiatra, zdravnikov drugih specialnosti, medicinske sestre, fizioterapevta, delovnega terapevta in socialnega delavca. Ena od nalog članov skupine je tudi vzgoja bolnika in svojcev. Zaželeno je, da družina in skupnost, v kateri revmatik živi, po svojih močeh pomagata in sodelujeta v programu rehabilitacije.
Rehabilitacija zajema različne postopke in metode. Opisali bomo predvsem fizioterapijo in rehabilitacijo v naravnih zdraviliščih, delovna terapija pa je obravnavana v posebnem poglavju.
Oblike rehabilitacije so:
V rehabilitacijo v širšem smislu sodijo tudi psihološko in sociološko svetovanje, svetovanje in pomoč pri pripravi na morebitni operativni poseg in pooperativna rehabilitacija.